Överföringen av provprestationerna till examenstjänsten fördröjs den 18.9
Öppnandet av överföringen av provprestationerna efter provtillfället den 18.9 fördröjs på grund av ett tekniskt fel i nämndens webbtjänst. Det är inte ännu möjligt att överföra dagens provprestationer till nämnden. Normalt kan provprestationerna överföras redan från klockan 12 om proven i gymnasiet redan är över. Nämnden uppdaterar detta meddelande då det igen är möjligt att överföra provprestationer till examenstjänsten. Nämnden beklagar fördröjningen.
Uppdatering kl. 13.40:
Felet har lokaliserats, och det går nu att överföra provprestationerna. Nämnden följer med situationen och ber gymnasierna att kontakta Abitti-stödet om det uppstår problem vid överföringen.
Uppdatering kl. 14.40:
Problemet med överföringen av provprestationerna har korrigerats. Problemet berodde på ett fel i det tekniska förverkligandet av provet i tyska. Felet påverkade inte examinandernas utförande av provet. På grund av felet förekom det tillfälligt felaktiga poäng i den av nämnden automatiskt bedömda uppgiften 2.1 i provet i tyska.